Jednym z wciąż nowatorskich sposobów na oszczędność energii elektrycznej są panele słoneczne. Montowane są przeważnie na dachach budynków, dzięki czemu w najbardziej efektywny sposób pochłaniają promienie słoneczne, które ładują baterie. Właściwe działanie tych urządzeń zależy od poszczególnych ich elementów.
Porządne regulatory podstawą systemów paneli słonecznych
System paneli słonecznych składa się z kilku istotnych elementów, bez których właściwe działanie baterii byłoby niemożliwe. Montaż wszystkich niezbędnych urządzeń jest konieczny celem bezpiecznego przepływu energii elektrycznej. Nie można tego bagatelizować, ponieważ awaria może spowodować nawet pożar. Jednym z ważniejszych członów jest regulator ładowania, służący do poprawnego naładowania akumulatora. Nie dopuszcza on przede wszystkim do przeładowania oraz rozładowania akumulatora, ale przede wszystkim zapewni jego długą żywotność przez właściwy dobór tego kontrolera. Podstawowymi cechami odróżniającymi od siebie rodzaje regulatorów są napięcie oraz natężenie prądu z jakim pracują. Najprostsze regulatory oznaczana się skrótem PWM – działają podobnie jak ładowarki baterii-akumulatorków i są dedykowane do danego systemu baterii. Drugi i droższy rodzaj nazwany MPPT daje możliwość pracy z większym napięciem oraz obsługuje większą ilość paneli, czyli jest bardziej uniwersalny. W obydwu przypadkach dostępne są wersje z wyświetlaczem, natomiast różnica w cenie między wymienionymi typami wacha się w granicach kilkuset złotych.
Przed doborem odpowiedniego regulatora można zaczerpnąć wiedzy ze stron internetowych. Zaleca się jednak kontakt w profesjonalnym sklepie z systemami paneli słonecznych, gdzie sprzedawca dobierze cały komplet urządzeń biorąc pod uwagę: potrzeby energetyczne budynku, lokalizację oraz zasobność portfela.