Biopreparaty z kruszynkiem sposobem na dobre plony

Omacnica prosowianka to szkodnik, który spędza sen z powiek nie jednemu właścicielowi gospodarstwa rolnego. Pojawia się on na plonach kukurydzy, sprawiając że plony mogą być nawet o 50% mniejsze. Istnieją jednak skuteczne sposoby na pozbycie się tego szkodnika. I mowa tu nie tylko o preparatach chemicznych. Istnieją również naturalne rozwiązania, a jednym z nich jest introdukcja kruszynka. 

Rola kruszynka w walce z omacnicą 

kruszynekW ostatnich latach właściciele pól uprawnych zaobserwowali, że gąsienica omacnicy żeruje już nie tylko na kukurydzy, ale również chmielu czy prosie. Informacja ta nie napawa optymizmem biorąc pod uwagę jak ogromne spustoszenie może przynieść ten szkodnik. Dlatego też tak ważna jest szybka ingerencja, gdy tylko pojawią się ślady jego żerowania. Jedną ze skutecznych metod, które pomogą w walce z omacnicą jest introdukcja kruszynek. Jest ona biologicznym rozwiązaniem wykorzystywany tylko i wyłącznie do zwalczania jaj szkodnika. Czym jest więc ten kruszynek i co pozwala mu zwalczyć omacnicę? Z samej nazwy możemy łatwo wywnioskować, że jest to owad o niewielkich rozmiarach żerujący na jajach motyli oraz chrząszczy. Jak jednak pomagają w walce z omacnicą? Samice tych owadów składają swoje jaja do już złożonych jaj różnego gatunku motyli. Takie działanie wpływa na zatrzymanie rozwoju i wylęgania gąsienic omacnicy. Kruszynek nie walczy więc bezpośrednio ze szkodnikiem, a po prostu sprawia, że nie dochodzi do jego pojawienia się. 

Biorąc pod uwagę jak działają owady, wykorzystywane są one raczej w postaci środka zabezpieczającego niż zwalczającego. Gatunek kruszynek znajduje się w biopreparatach dostępnych w wielu sklepach dla rolników. Producent zaleca stosowanie ich dwa razy do rok, a w przypadku kukurydzy cukrowej – nawet trzy razy.