Jednym z kilku sposobów na odprowadzenie nieczystości powstałych w domach jednorodzinnych i innych budynkach, jest montaż szamba. Takie szambo znajduje się zazwyczaj w niewielkiej odległości od domu. Każdy zbiornik musi być dobrze zabezpieczony. Wykorzystuje się do tego grube betonowe klapy.
Płyta włazowa szamba z otworem inspekcyjnym
W niektórych klapach znajduje się dodatkowo niewielki otwór, przez który przechodzi rura do pompowania nieczystości. Dzięki temu nie trzeba odsuwać całego zabezpieczenia. Wystarczy otworzyć osłonę otworu. Takie zbiorniki wykonane z betonu mają naprawdę sporo zalet, o których trzeba wspomnieć. Przede wszystkim są to zbiorniki, które przygotowuje się ze wcześniej powstałych elementów żelbetonowych. Oczywiście materiał ten jest niezwykle solidny i odporny. Zdecydowanie najczęściej wykonuje się szamba jednokomorowe. Na takim szambie znajduje się też jedna płyta żelbetonowa. Wiadomo, że szamba betonowe producent ma również do zaoferowania specjalne zbiorniki dwukomorowe. Zbudowane są one z dwóch komór połączonych ze sobą, a płyta pokrywająca jest zazwyczaj pojedyncza. Ostatnio bardzo popularne stają się modele wielokomorowe, które są w stanie zmieścić naprawdę sporo nieczystości. Dlaczego jest to takie istotne? Przede wszystkim dlatego, żeby nie płacić często za wywóz nieczystości. Zdecydowanie lepiej jest zapłacić raz na kilka miesięcy za wywóz wszystkich nieczystości z komór szamba niż płacić każdego miesiąca.
Jeśli chodzi o szczelność szamba betonowego, to jest ona zagwarantowana przez odpowiednią izolację. Zbiorniki pokrywane są płytą włazową. Taka płyta może mieć różne kształty – najczęściej jest okrągła. Dostępne są również płyty kwadratowe oraz prostokątne. Elementem zbiornika może być także otwór inspekcyjny zbiornika, który umieszczany jest w płycie włazowej.