Czy lakierowanie płytek pcb jest potrzebne?

Z racji iż wszystkie ścież oraz obwody na płytkach PCB są coraz bardziej węższe i gęściej upakowane. Wszystkie pozostałe komponenty coraz mniejsze a co za tym idzie coraz bardziej wrażliwe. Płytki drukowane wymagają specjalnego lakierowania zabezpieczającego. Proces ten ma ochronić je przed: pyłem, kurzem oraz korozją. 

Sposoby nakładania lakierów pcb

lakierowanie pcbGłównym powodem dla którego stosuje się nanoszenie warstwy ochronnej jest, to że obwody elektryczne na płytce są coraz bardziej delikatne. Zastosowanie warstwy ochronnej z lakieru znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia płytki po przez czynniki zewnętrzne. Jest to bardzo ważny proces dla jakości produktu oferowanego przez producenta danej elektroniki. Można wyróżnić cztery podstawowe techniki nakładania lakierów ochronnych. Sposób pierwszy jest to nakładanie pędzlem. Zaletami tej techniki jest przede wszystkim oszczędność podczas zabezpieczania płytek na niewielką skalę oraz łatwość w wybieraniu miejsc odpowiednich do zabezpieczenia. Trudność w tej technice sprawia nałożenie równomiernej warstwy zabezpieczającej. Jeśli powłoka będzie zbyt cienka nie będzie spełniać swojego zadania natomiast jeśli będzie za grubo nałożona może popękać. Drugim sposobem na lakierowanie pcb jest nakładanie zanurzeniowe za proces zanurzania odpowiedzialna jest maszyna całkowite zanurzenie płytki PCB umożliwi łatwe dostanie się lakieru do każdego zakamarka. Trzecim sposobem jest pokrywanie selektywne polega na maszynowym wybieraniu fragmentów które zostaną zabezpieczone. Czwartym sposobem jest nakładanie natryskowe polega na rozpylaniu lakieru w aerozolu ręcznie w okolicach płytki pcb.

Reasumując zabezpieczanie płytek pcb wraz ze wszystkimi obwodami elektroniczne jest zadaniem niezbędnym zarówno z punktu widzenia producenta jak i konsumenta. Producent chce by jego produkty były postrzegane jak najlepiej a konsument aby produkt elektroniczny który kupił był jak najbardziej trwały, wytrzymały oraz odporny.