Czy należy dbać o maszyny rolnicze?

Maszyny rolnicze mają duże znaczenie w postępie i zwiększeniu wydajności rolnictwa, co można zaobserwować szczególnie w ostatnich latach. W związku z ich istotną rolą, warto odpowiednio o nie dbać, żeby służyły nam jak najdłużej.

Jak dbać o maszyny rolnicze?

filtry do ciągników new hollandPierwszą kwestią jest możliwie regularne wykonywanie przeglądów profesjonalnych warsztatach, tylko w ten sposób mechanik będzie mógł odkryć i usunąć ewentualne usterki w zarodku, co pozwoli nam zaoszczędzić znaczne środki finansowe i czas na długi pobyt ciągnika w warsztacie. Przeglądy te najlepiej przeprowadzać w okresie zimowym, kiedy jest po sezonie i maszyny nie są nam potrzebne do użytku. Jeżeli posiadamy ciągniki z napędem hydraulicznym, konieczne jest zwracanie uwagi na działanie silnika pojazdu. Jeżeli silnik krztusi się, przerywa, albo ciągnik nie chce zapalić, musimy zainwestować w nowy filtr do silnika, najlepiej filtry do ciągników new holland które cechuje wysoka trwałość na pracę w wyjątkowo niekorzystnych warunkach. Ciągniki to maszyny pracujące w warunkach silnego zapylenia i bez dobrze działające filtra, silnik maszyny szybko ulegnie zatarciu i trwałemu uszkodzeniu. Bardzo ważną kwestią jeżeli chodzi o dbanie o maszyny rolnicze jest ich odpowiednie przechowywanie, w szczególności w okresie zimowym. Część rolników popełnia błąd, trzymając pojazdy na zewnątrz, ewentualnie przykrywając je plandeką. Ciągnik jest podatny na korozję, chociaż uszkodzenia które ona wywołuje są widoczne po dłuższym czasie niż w przypadku samochodów osobowych.

Mimo to maszyny rolnicze, szczególnie w okresie zimowym, należy przechowywać w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie nie będą miały styczności z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dzięki temu ich posiadacze uchronią je przed rozwojem korozji, którą może być ukrytą przyczyna wielu błędów w działaniu ciągnika.