Czy panele słoneczne mogą pomóc dużym miastom?

Duże miasta takie jak Bydgoszcz, czy też Toruń są miastami, w których to bardzo często jesteśmy świadkami tego, że głównym źródłem energii jaka tam jest używana to ta, która pochodzi z elektrowni. Dlaczego możemy to tak łatwo zauważyć? Przede wszystkim dlatego, że nie dostrzegamy w pobliżu elektrowni wiatrowych, paneli słonecznych, czy też hydroelektrowni. Niemniej jednak, gdy tak się zastanowimy – w mieście jest tyle wolnej przestrzeni. Czy można by było ją zagospodarować? 

Wolna przestrzeń na fotowoltaikę

instalacje fotowoltaiczne - bydgoszczSpójrzmy tylko na to, ile przestrzeni jest niewykorzystywanej. Ściany budynków czy też dachy wieżowców to miejsca, w których mogłyby znaleźć się instalacje fotowoltaiczne – Bydgoszcz jest jednym z takich miast, gdzie takie obiekty możemy znaleźć. Instalacje te z całą pewnością mogłyby w teorii się przyczynić do redukcji kosztów związanych z produkcją energii elektrycznej. Poza tym, miejsce jest, a jedyne czego brakuje to czystej determinacji i rzecz jasna skutecznego pomysłu na realizację owej idei. W końcu, pokrycie wielu powierzchni w mieście panelami fotowoltaicznymi byłoby przedsięwzięciem bezprecedensowym w skali Polski i tym samym mogłoby pokazać, że energia słoneczna to energia, która mogłaby pomóc praktycznie całej ludzkości. Niemniej jednak, na chwilę obecną istnieje też sporo minusów takiego rozległego pomysłu. Jednym z nich rzecz jasna są koszta, które należałoby liczyć w milionach złotych. Kolejną rzeczą jest to, że takie instalacje są niezwykle podatne na warunki atmosferyczne, które potrafią w naszym kraju być zdecydowanie niesprzyjające. Ostatnią rzucającą się w oczy rzeczą jest sama efektywność w sobie.

Jak widzimy, panele fotowoltaiczne są w stanie dawać energię elektryczną w sposób, który nie niszczy naszego środowiska tak bardzo jak elektrownie węglowe. Niemniej jednak, ze względu na stosunkowo niski poziom generowanej energii w porównaniu do elektrowni atomowych czy też węglowych, nie cieszą się one zbyt dużą popularnością w kontekście masowej generacji energii.