Czym jest fotowoltaika i jak działa?

Wraz z koniecznością zmiany źródeł energii z nieodnawialnych na odnawialne i rosnącym zainteresowaniem ekologią coraz więcej mówi się o fotowoltaice. Dzięki panelom fotowoltaicznym możliwa jest zamiana energii słonecznej w prąd stały, który następnie jest konwertowany w standardowy prąd zmienny przez urządzenie zwane inwerterem solarnym. 

Dla kogo przeznaczone są instalacje fotowoltaiczne? 

instalacja fotowoltaiczna dla firmyFotowoltaika to systemy pozwalające na uzyskanie dostępu do darmowej energii dla domu lub firmy. Standardowe instalacje fotowoltaiczne są zbudowane z elementów takich jak panele słoneczne, inwertery (falowniki), systemy montażowe, okablowanie z dostępem do sieci, sterowniki i inne podzespoły. Niezbędne są też odpowiednie zabezpieczenia, np. ochrona przeciwprzepięciowa. Instalacja fotowoltaiczna dla firmy dzieli się na 3 rodzaje ze względu na sposób wykorzystania prądu: instalacje typu off grid nie są podłączone do sieci zewnętrznej, przez co muszą być wyposażone w dodatkowe magazyny energii; instalacje on grid przekazują prąd do sieci elektroenergetycznej, natomiast instalacje hybrydowe są kombinacją dwóch powyższych typów. Co więcej, te systemy dywersyfikuje się pod względem sposobu montażu — można założyć je na budynkach lub specjalnych konstrukcjach albo ułożyć panele na gruncie, np. na polu. Przed decyzją o zakupie instalacji warto zastanowić się, jaki budżet jest się w stanie na nią przeznaczyć i czy posiada się odpowiednią infrastrukturę na jej montaż. Warto też zapoznać się z informacjami o rządowych dotacjach czy obniżkach podatków dla rolników związanych z inwestycją w fotowoltaikę. 

Energia odnawialna jest obiecującą formą pozyskiwania prądu. Mimo że jednorazowy koszt zakupu paneli bywa duży, to inwestycja zwróci się w ciągu kolejnych lat dzięki oszczędnościom na energii. Można zyskać w pełni darmowy i ekologiczny prąd, a dzięki gwarancji producentów mieć pewność, że instalacja będzie działać niezawodnie przez wiele lat.