Dobór podłoża do gatunku egzotycznego gada

Wiele osób zastanawia się nad hodowlą zwierząt egzotycznych. Najczęściej wybierane są węże zbożowe, agamy brodate, kameleony, żółwie. Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się na zakup takiego zwierzęcia, powinien dowiedzieć się więcej o warunkach jego utrzymania. Dla zwierząt egzotycznych – przede wszystkim dla gadów, buduje się specjalne terraria.

Wióry, kora i inne podłoża do terrarium

podłoże terrarioweZadaniem terrarium jest to, by jak najlepiej oddawać warunki panujące w naturalnym środowisku, w których zwierzę żyje na wolności. Trzeba więc dowiedzieć się, w jakich warunkach żyją żółwie, jaszczurki czy węże. Duży problem stanowi zazwyczaj wybór odpowiedniego podłoża do terrarium. Niektórzy decydują się na zakup wiórów – głównie z tego powodu, że są tanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie stosować wiórów pochodzących z drzew iglastych. Chodzi głównie o wióry sosnowe i cedrowe. Przy wyższej temperaturze wydzielają one opary, które mogą być toksyczne dla zwierzęcia. Jeśli chodzi o dobre podłoże terrariowe dla gada, to może to być np. kora. Tego podłoża również należy używać ostrożnie. Chodzi o to, że w korze mogą łatwo zagnieździć się różne roztocza albo pasożyty, a te z kolei stanowią niejednokrotnie źródło licznych problemów zdrowotnych zwierzęcia. Jak już zostało wcześniej wspomniane, kory pochodzące z sosny albo cedru są trujące i nie powinno się ich stosować. Lepszym wyborem będą kory z drzew liściastych albo wióry kokosowe.

Innym rozwiązaniem może być np. kora orchideowa, która obecnie cieszy się dość dużą popularnością. Są też hodowcy, którzy korzystają z najprostszych sposobów i wykorzystują podkłady z gazet albo ręczników papierowych. Tutaj trzeba jednak zachować ostrożność w czasie umieszczania ich blisko źródeł ciepła, czyli w miejscach wygrzewania się zwierzęcia.