Filament do wydruków trójwymiarowych

Od dłuższego czasu produkowaliśmy własne części do figurek archiwalnych, i udawało nam się je dopasowywać coraz lepiej. Własne projekty również uważaliśmy za bardzo udane, choć od jakiegoś czasu zaczęliśmy z kolegami zauważać, iż podstawowy filament do drukarki, którego używaliśmy od początku, nie jest tak do końca wystarczający na nasze potrzeby.

Nowoczesny filament modelarski do drukarek

filament do drukarek 3dCzęści wykonywane podstawowym filamentem były wystarczająco dobre by używać je do uzupełnienia figurek, aczkolwiek do modeli projektowanych od podstaw były zbyt delikatne. Mnóstwo detali, które zawarliśmy na naszych modelach wymagały użycia bardziej nowoczesnego materiału, a idealnym okazał się modelarski filament do drukarek 3d, który można było dostać w bardziej profesjonalnych sklepach. Filament modelarski różnił się od podstawowego przede wszystkim składem, gdyż gotowy wydruk przypominał twardością i wytrzymałością odlewy z plastiku modelarskiego o wysokiej jakości. Filament ten był gęsty i bardzo szybko zestalał się po wystawieniu na powietrze, więc nawet w przypadku drukowania elementów posiadających bardzo wiele szczegółów, nie było obawy o zlewanie się filamentu czy niedokładne odwzorowanie projektu. Mimo szybkiego zastygania, filament owy nie tężał i nie zwiększał objętości z czasem, co tym bardziej umożliwiało zawarcie szczegółów na projekcie.

Przez swoją gęstość, był on również znacznie wydajniejszy, zużywając się niemal dwukrotnie wolniej niż standardowy filament dodawany do drukarek. Taki filament mógł być używany zarówno do wydruku modeli, jak i nawet tymczasowych części zamiennych do maszyn czy narzędzi. Figurki drukowane takim filamentem przypominały żywiczne modele testowe i były bardzo imponujące, a jednocześnie bardzo trudne do uszkodzenia i trwałe,