Historia świecy woskowej

Świece stanowią obok kwiatów najczęściej wykorzystywany element dekoracyjny. Blask płomienia napawa odbiorcę spokojem, ciesząc go delikatnym ciepłem. Jednak z tego kiedy pojawiły się pierwsze świece i jak były produkowane, niewiele osób zdaje sobie sprawę.

Płomień z przeszłości – świece z pszczelego wosku

świeca naturalna z wosku pszczelegoZ początku świeca stanowiła źródło światła, a do jej produkcji wykorzystywano wosk pszczeli bądź tłuszcz zwierzęcy. Pierwsze świece wytwarzano już w czasach starożytnych w dobie Cesarstwa Rzymskiego, formując z plastycznego tworzywa rodzaj cylindra z knotem/sznurem wewnątrz. Wówczas świec używano obok lampek oliwnych do oświetlenia domostw czy podczas obrzędów religijnych. W niezmienionej postaci świeca naturalna z wosku pszczelego była wykorzystywana powszechnie w Europie aż do wynalezienia elektryczności w XIX wieku. Kiedy to nowa technologia zaczęła ją wypierać. W XX wieku świeca z pszczelego wosku została praktycznie zupełnie zastąpiona parafiną lub stearyną. Jednak warto zauważyć, że tradycyjna świeca z pszczelego wosku nigdy całkowicie nie została zatracona, a jej ponad pięciotysięczna historia trwa nadal. Pomimo tego, że obecnie w sklepach możemy kupić świece różnych rozmiarów, kolorów i kształtów, nadal produkowane są klasyczne świece z wosku pszczelego. Dostępne w różnych formach od klasycznych masywnych czy smukłych walców po postacie zwierząt i ludzi. Co więcej w ostatnich latach mamy do czynienia z odkryciem jej blasku na nowo. Świece z wosku pszczelego stają się coraz bardziej popularnym i pożądanym produktem. Doskonałym dowodem na to jest jej cena, która nawet kilkakrotnie przewyższa świece parafinowe czy stearynowe. Ponad to wosk pszczeli znany jest z właściwości leczniczych co dodatkowo podnosi wartość świec.

Współcześnie świece wykorzystywane są już praktycznie wyłącznie jako element dekoracyjny i niewątpliwie w zestawieniu z żywymi kwiatami, tradycyjna świeca z naturalnego wosku pszczelego stworzy spokojną i wyciszającą atmosferę.