Jak aplikowana jest farba proszkowa?

Produkcja metalowych elementów wiąże się z koniecznością ich przygotowania do pracy w warunkach docelowych. Bardzo często dotyczy to zabezpieczenia powierzchni przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, które mogą przyspieszać degradację materiału. Kolejnym istotnym zagadnieniem jest zapewnienie bardziej atrakcyjnego wyglądu dla odbiorcy docelowego. W tym celu należy wykonać proces, który pozwoli zmienić kolor materiału.

Zalety malowania proszkowego

malowanie proszkoweDo tego mogą być użyte różne narzędzia. Najczęściej jednak wykonywane jest malowanie proszkowe, które pozwala w sposób bardzo dokładny oraz trwały nanieść barwę na materiał. Proces ten polega na naniesieniu naelektryzowanych cząstek farby proszkowej na powierzchnię. Wyróżnia się tutaj dwa sposoby realizacji czyli natrysk elektrostatyczny oraz elektrokinetyczny. Następnie element pokryty farbą umieszczany jest w specjalnym piecu, gdzie temperatura dochodzi do nawet dwustu stopni Celsjusza. W takich warunkach proszek ulega stopieniu i polimeryzacji. Uzyskana powłoka ochronna jest odporna na korozję, chemikalia, wysoką temperaturę czy uszkodzenia mechaniczne. Warto wspomnieć, że do wykonania usługi potrzebna jest odpowiednia przestrzeń. Najczęściej jest to wydzielona komora lakiernicza, która umożliwia dokładne zaaplikowanie farby. Osoba wykonująca czynność musi dodatkowo być wyposażona w środki ochrony osobistej.

Jest to co najmniej kombinezon ochronny, gogle, a także specjalna maska filtrująca powietrze. Warto wspomnieć, że na rynku funkcjonuje wiele podmiotów oferujących takie usługi. W zależności od zaplecza technicznego mogą być one w stanie wykonać natrysk nawet dla elementów o gabarytach kilku metrów. Jak widać obecnie dostępne są technologie pozwalające w znaczący sposób zwiększyć odporność materiałów na oddziaływania środowiskowe.