Jak odpowiednio ciąć iglaki?

Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane na iglakach są konieczne. Dzięki temu zachowujemy ładny pokój oraz wspomagamy zdrowy wzrost roślin. Należy pamiętać, że rośliny te powinniśmy przycinać w odpowiednim terminie. Wiele iglaków nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych dlatego warto zapoznać się z kilkoma regułami.

Cięcie iglaków krok po kroku

cięcie drzew iglastychInaczej wykonujemy iglasty żywopłot, a inaczej iglaki rosnące swobodnie. Jak zatem ciąć aby nasze rośliny rosły pięknie i zdrowo? Oto kilka krótkich porad. Zabiegi pielęgnacyjne wykonujmy w kwietniu oraz maju. Podczas zabiegów wycinamy pędy które zostały uszkodzone przez zimno oraz przycinamy gałęzie tak aby nadać odpowiednią formę. Jeśli nasze iglaki mają nadane kształty geometryczne takie jak kula czy stożek konieczne jest przycinanie przeprowadzane nawet kilka razy w roku, aby zachować nadany kształt. Koniecznie należy pamiętać, że narzędzia których będziemy używać powinny być zawsze czyste i zdezynfekowane. Gdyż dzięki temu w razie wystąpienia choroby na jednym drzewie nie dopuścimy do rozprzestrzeniania się patogenu na inne rośliny. Gdy mamy w swoim ogrodzie choinki lub świerki przycinanie rozpoczynamy wiosną. Najczęściej cięcie drzew iglastych polega na usunięciu drugiego pędu wierzchołkowego. Drzewa te najczęściej mają jeden pęd, ale czasem zdarzy się, że wyrosną dwa. Należy wtedy wybrać pęd słabszy i go wyciąć. Po przycięciu wierzchołka można zacząć przycinać gałęzie rosnące po bokach. Gałęzie należy przycinać tak aby drzewo zwężało się ku górze. Najtrudniej przycina się sosny które podcinamy w określonej fazie rozwoju. Faza ta przypada najczęściej w lipcu. Cięcie tego drzewa rosnącego w ogrodzie pozwoli na uzyskanie bardziej atrakcyjnego pokroju.

Drzewa iglaste są nieodłącznym elementem wielu ogrodów. Jeśli chcemy aby roślina była zdrowa i ładnie się prezentowała przycinajmy ją. Przycinanie pozwala wzmocnić roślinę i usunąć gałęzie, które zachorowały lub przemarzły w okresie zimowym. To nie tylko wpłynie na atrakcyjność naszej rośliny ale również ja jej dobrą kondycję w przyszłości.