Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Chwasty, podobnie jak szkodniki, to zmora każdego ogrodnika. Nie dosyć, że są uciążliwe i trudne do usunięcia to jeszcze szybko wracają i znowu trzeba zaczynać walkę od początku. Nic więc dziwnego, że każdy ogrodnik szuka rozwiązań, które pomoga mu trwale pozbyć się perzu, mniszka, czy mchu z trawnika. Co warto wypróbować?

Preparaty niwelujące chwasty

preparat na chwasty w trawnikuNa pewno samo urywanie chwastów nic nie da, bo szybko odrastają. Lepiej jest je wyrwać z korzeniem, by pozbyć się podziemnego kłącza. W przypadku szczególnie uciążliwych chwastów o mocnych korzeniach zaleca się podważenie ich łopatkami ogrodniczymi. W ten sposób wykopie się cały chwast, jednak zostaje dziura na trawniku, czy na grządce. Dodatkowo usuwanie chwatów spomiędzy rabatek kwiatowych często prowadzi do niszczenia samych kwiatów. Łatwo jest je złamać. Rozwiązaniem tych problemów może być preparat na chwasty w trawniku i nie tylko. Zwykle taki preparat ma formułę płynną. Nakrętkę preparatu miesza się z wodą a następnie dodaje do opryskiwacza, są także gotowe preparaty w sprayu. Te pierwsze zwykle mają nieco słabsze działanie, ale za to można nimi bezpiecznie spryskiwać duże połacie terenu. Zniszczoną one chwasty, ale nie trawę i inną roślinność. Środki do stosowania punktowego są zwykle mocno skoncentrowane i trzeba je ostrożnie dozować. Najlepiej pryskać je przy korzeniu chwasta, tak by on został usunięty, a nienaruszona została okoliczna roślinnośc. Taki preparat niszczy wszelkie chwastowe zarodniki, dzięki czemu nie pojawiają się one na trawnikach i grządkach.

Warto pamiętać, że są różne rodzaje preparatów na chwasty. Są te punktowe i te do opryskiwania całego ogrodu, są preparaty na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne, a także na środki na porosty, grzyby, mech czy glony w oczku wodnym. Warto sięgać po dedykowane preparaty.