Jak przygotować się do egzaminu radcowskiego?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż egzamin radcowski jest jednym z najtrudniejszych egzaminów zawodowych. Przeprowadzany jest raz do roku i trwa cztery dni. Poprzedza go wiele lat nauki, praktyki w sądach oraz zdobywania doświadczenia zawodowego w kancelariach radcowskich. Wymaga ogromnej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Systematyczna nauka i kursy przedegzaminacyjne na pewno pomogą go zdać.

Egzaminu radcowski jednym z najważniejszych egzaminów zawodowych 

Nauka do egzaminu radcowskiegoZłożenie egzaminu radcowskiego z wynikiem pozytywnym, to marzenie każdego aplikanta radcowskiego. Poprzedzają go bowiem pięcioletnie studia magisterskie i trzyletnia aplikacja radcowska. Sama nauka do egzaminu radcowskiego też jest stresująca, gdyż ucząc się myślimy jednocześnie, czy go zdamy, czy nie i co będzie potem. Często nauka wymaga pogodzenia jej z pracą zawodową. Oczywistym jest bowiem, iż osoby podchodzące do końcowego egzaminu radcowskiego pracują w kancelariach, czy urzędach i nie mają specjalnej możliwości wzięcia urlopu, po to by móc skupić się tylko i wyłącznie na nauce. Warto jednak pamiętać, iż pomimo dużego stopnia trudności, nie jest do egzamin nie do zdania. Każdego roku składa go bowiem z wynikiem pozytywnym kilkaset osób w całym kraju. Sam egzamin trwa cztery dni, podczas których sprawdzana jest przede wszystkim wiedza z zakresu prawa cywilnego, karnego oraz administracyjnego. Nie każdy specjalizuje się we wszystkich tych gałęziach prawa. Osoby pracujące w urzędach nie boją się egzaminu dotyczącego prawa administracyjnego. Aplikanci pracujący w kancelariach lepiej znają się na prawie karnym i cywilnym. Obecnie pojawiają się coraz to nowsze pozycje książkowe, które mają przygotować do zdania każdej części egzaminu. Ponadto, przed egzaminem coraz częściej organizowane są kursy przygotowawcze, które mają za zadanie uporządkować całą zdobytą dotychczas wiedzę prawniczą i sprawić, by nauka do egzaminu radcowskiego zakończona została sukcesem. Kursy najczęściej organizowane są w systemie weekendowym, tak by nie kolidowały z pracą zawodową i ciszą się z roku na rok większą popularnością.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż nauka do egzaminu radcowskiego jest trudna i męcząca. Nadto, towarzyszy jej duży stres. Egzamin ten decyduje bowiem o przyszłości zawodowej każdego prawnika. Możemy przygotowywać się do niego sami lub zdecydować się na wzięcie udziału w kursach przygotowawczych, dzięki którym łatwiej połączyć pracę z nauką.