Jak zwiększyć efektywność zespołu?

 

W firmie można powiedzieć, ze dzielimy się na zespoły. Współpracujemy z jakimiś innymi ludźmi przy różnych projektach, lub po prostu zajmujemy podobne stanowiska. Często firmy wychodzą z inicjatywą, by takie grupy nieco podszkolić.

Coaching – co to takiego?

coaching zespołowyOstatnimi czasy bardzo popularnym pojęciem jest tzw. niedrogi coaching zespołowy. Niewielu z nas jednak dokładnie wie co to takiego. Otóż jest to szkolenie, które ma na celu podnieść efektywność jakiejś grupy. Przykładowo jest w firmie nowy projekt i kilka osób jest do niego zaangażowanych. Tworzą oni nowy zespół, choć wcześniej niewiele mieli ze sobą wspólnego. Wówczas taki coaching może im się naprawdę bardzo przydać. Ma on między innymi na celu zbudowanie zdrowych relacji w grupie. Coach chce byśmy umacniali swoje relacje, zacieśniali kontakty i potrafili się wspierać, ponieważ to w efekcie prowadzi do wspólnego sukcesu. Taki coaching jednak nie tylko to ma na celu. Ma przede wszystkim dać nam sporą dawkę motywacji. Mamy dzięki takim zajęciom nie tyle uwierzyć w siebie, ale we wspólne działanie. Nie każdy może być kierownikiem grupy, ale nie powinniśmy z tego powodu ubolewać. Takie zajęcia pokażą nam, że bez względu na to jaką pracę wykonujemy w zespole, jest ona tak samo ważna. Bowiem tylko działanie wszystkich osób jest w stanie doprowadzić do tego, by osiągnąć wyznaczony sobie cel. Takie zdrowie relacje, które wypracowuje nam coaching nie tylko budują nas osobiście, ale i podnoszą efektywność całego zespołu.

Dziś wiele osób nie traktuje coachingu poważnie. Często słyszy się, że nie przynosi to żadnych efektów. Jednak bez takich ćwiczeń trudno nam osiągnąć porozumienie w zespole i współpracować na naprawdę wysokich obrotach. Dlatego takie ćwiczenia są naprawdę nam potrzebne.