Konserwacja i renowacja okien drewnianych

 

Okna drewniane wyglądają bardzo elegancko i coraz częściej montuje się je w nowo budowanych domach. Wraz z upływem lat takie okna niszczeją, dlatego trzeba je poddawać regularnej konserwacji. To nie jest do końca tak, że montując w domu nowe okna wystarczy jedynie je myć. Trzeba je regularnie serwisować a w razie konieczności poddać konserwacji.

Dokładne czyszczenie okien to podstawa

konserwacja okienOkna myjemy średnio kilka razy w roku. Natomiast w trakcie mycia koncentrujemy się zazwyczaj na szybach. Trzeba również dokładnie wyczyścić elementy drewniane, czyli całe okna. Co więcej, należy również regularnie sprawdzać płynność działania mechanizmów podczas otwierania i zamykania okien. Prawidłowa konserwacja okien polega również na wyczyszczeniu i nasmarowaniu okuć. Okucia pełnią bardzo ważną rolę dla bezproblemowego użytkowania wszelkiego rodzaju okiennic. Drewniane okna narażone są również na działanie promieni słonecznych oraz warunków atmosferycznych. Trzeba więc do ich mycia używać odpowiednich środków chemicznych. Najlepiej jeśli będą to środki zalecane przez producenta. Nie można zapominać, że regularne serwisowanie okien może mieć również wpływ na utrzymanie gwarancji. Na sprawdzenie działania okien najlepszym czasem jest wiosna, ponieważ to taki początek sezonu na ich częstsze otwieranie. Jeśli cokolwiek wzbudza nasze wątpliwości to warto wezwać na pomoc serwisanta. Pewne usterki można usunąć samemu, ale czasami konieczna jest pomoc fachowca.

Okna drewniane ulegają naturalnej eksploatacji wraz z upływającymi latami. Dlatego warto jest odpowiednio o nie dbać. Mycie okiennic, czyszczenie szyb i smarowanie okuć to podstawowe czynności, które każdy może wykonywać samodzielnie. Działanie okien i mechanizmów można samodzielnie kontrolować, ale do poważniejszej usterki najlepiej wezwać serwisanta.