Kultowe, kwadratowe zdjęcia w zasięgu myszki

Fotoamatorzy wspominający z sentymentem swój pierwszy polaroid mogą odetchnąć z ulgą. Niedawna rewolucja w formatach odbitek pozwala na wywoływanie kwadratowych zdjęć w formacie przypominającym zdjęcia wychodzące z polaroida. I jest to opcja dużo tańsza i  dająca większe możliwości.

Kwadratowe zdjęcia jak z polaroida

wywoływanie kwadratowych zdjęćJuż samo pojawienie się kwadratowych odbitek w fotolabach ucieszyło amatorów fotografii, którzy postanowili być wierni równobocznym kadrom. Laby oferujące wywoływanie kwadratowych zdjęć dają możliwość zamówienia odbitek w formacie 13×13. Wielkość zdjęć pozwala na wywołanie zdjęć o walorach artystycznych, które można z powodzeniem umieścić jako element dekoracyjny w dużym pokoju. Natomiast sporo mniejsze odbitki 10×10  to świetny rozmiar dla zdjęć typu selfie, które łatwo zmieścić w domowej przestrzeni.  Jednak nie jest to ich jedyny ukłon w stronę kwadratowych zdjęć. Niektóre firmy poszły krok dalej i stosowane przez nich białe obramowanie imituje niegdysiejszą fotografię natychmiastową. Nowoczesne, kwadratowe odbitki a’la polaroid mają jednak nad swoimi poprzednikami tę przewagę, że dopiero po obejrzeniu i edytowaniu zdjęć fotograf może wybrać te, które chce mieć na papierze. Sprawia to, że każde zdjęcie zamiast kilku złotych kosztuje zaledwie kilkadziesiąt groszy. Do tego fotoamatorzy nie narażają się na nietrafione strzały, jak niedoświetlone zdjęcia czy kadry z tak zwanymi „zamkniętymi oczami”.

To zadziwiające, że pomimo upływu lat formaty zdjęć znane z naszego dzieciństwa wciąż wzbudzają emocje wśród miłośników fotografii.Na szczęście drogie formaty fotograficzne, jakimi była do tej pory fotografia natychmiastowa, zaczerpnęły najważniejsze plusy nowoczesnej, cyfrowej fotografii i stały się na tyle przystępne, że każdego stać na kwadratowe odbitki w swoim albumie.