Kurtyny stosowane w przemyśle

Kurtyny paskowe znajdują zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu, w której wykorzystuje się pomieszczenia z określoną temperaturą lub mikroklimatem. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie kurtyn paskowych. Możemy spotkać je także w innych miejscach, gdzie pełnią funkcje ochronne.

Zastosowanie kurtyn paskowych

kurtyny paskowe z pcvWszystkie kurtyny pasowe mają podobną budowę. Składają się one z wieszaka grzebieniowego, płytki mocującej i pasa. Wieszak grzebieniowy instaluje się na stałe na ścianie, stelażu lub w ramie drzwi, czyli w miejscu, gdzie chcemy zawiesić kurtynę. Płytka mocująca jest na stałe przymocowana do pasa za pomocą nitów. Płytka mocująca jest wyposażona w otwory do zawieszenia całości na wieszaku grzebieniowym, więc cała konstrukcja jest stabilna, dzięki montażowi na stałe wieszaka, jednak w razie potrzeby można ją szybko zdemontować, zdejmując płytki mocujące z wieszaków. Najczęściej wykorzystuje się kurtyny paskowe z pcv, ponieważ mają one najszersze zastosowanie. Używa się ich między innymi w drzwiach zewnętrznych budynków, dla zmniejszenia strat ciepła, zapobiegania powstawaniu przeciągów oraz ograniczenia przenikania zanieczyszczeń do wnętrz budynków. Służą one także do odgradzania poszczególnych sekcji w magazynach oraz do kontroli nasłonecznienia wnętrz. W miejscach, gdzie przechowuje się towary, które nie powinny być wystawione na działanie promieniowania słonecznego, instaluje się kotary z kolorowych tworzyw sztucznych, które blokują przepływ światła.

W przemyśle stosuje się kurtyny z z trudnopalnej folii, które zatrzymują rozżarzone odpryski spawalnicze, snopy iskier oraz szkodliwe promieniowanie świetlne, emitowane przez maszyny. Buduje się też ekrany akustyczne, które mogą zmniejszyć natężenie dźwięków, wydawanych przez maszyny nawet o 35 dB.