Obudowa do studni w ogrodzie

Studnie szczególnie te stare, kojarzą się nam z dawnymi czasami. Aktualnie studnie z możliwością poboru wody,  stanowią raczej element dekoracyjny ogrodu, lub mają typowo funkcjonalne zadanie chodzi tu najczęściej o studnie głębinowe. Dawnej studnie były źródłem czystej pitnej wody wykorzystanej w gospodarstwach domowych.

Renowacja studni ogrodowej

obudowa studniSama mam na ogrodzie studnię. Niestety ma już ona swoje lata i nie wygląda najlepiej. Oczywiście pełni swoją funkcję bo podlewam nią kwiaty i inne rośliny jakie mam na swoim ogrodzie. Jednak chciałabym aby stała się również elementem dekoracyjnym i ciekawym punktem w ogrodzie. Wiele osób zabudowuje swoje studnie drewnianymi konstrukcjami i zyskuje tym samym piękną ozdobę. Aktualnie wiele osób również decyduje się na rozbudowanie studni w taki sposób, aby stała się ona również kwietnikiem czy miejscem na przechowywanie węża ogrodowego. Obudowy do studni można kupić lub zrobić samodzielnie. Przed samymi pracami należy zastanowić się czego się oczekuje. Jeśli mamy samodzielnie wykonać obudowę warto zrobić rysunek i kupić wszelkie niezbędne materiały. Najlepiej zainspirować się jakimiś dostępnymi projektami. Dzięki temu można połączyć różne rozwiązania. Najłatwiejsza jest obudowa studni drewnianymi deskami. Drewno jest materiałem łatwym w obróbce. Można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Do tego po kilu latach można zmienić studnię całkowicie odmalować na inny kolor. Drewno daje dużo możliwości. Jedyna wada takiej zabudowy to jej odporność na warunki atmosferyczne. Należy pamiętać by materiał dobrze zabezpieczyć przed słońcem, deszczem i zmiennymi temperaturami.

Obudowa pozwala ukryć mankamenty starej studni i daje możliwość odświeżenia jej wyglądu zewnętrznego. Kapitalny remont wiekowej studni to bardzo duże koszty. Jednak zbudowanie obudowy chociażby z drewna jest tańszą i o wiele szybszą w realizacji alternatywą, która pozwala poprawić wygląd ale i funkcjonalność naszej studni ogrodowej.