Odżywcze nawozy płynne poprawiaja wydajnść plonów

Większość substancji odżywczych powszechnie stosowanych w rolnictwie zawiera trzy podstawowe składniki odżywcze dla roślin, takie jak azot, fosfor i potas. Niektóre z nich zawierają również pewne mikroelementy, takie jak cynk i inne pierwiastki, które są niezbędne do wzrostu roślin.

Żyzna gleba dzięki płynnym nawozom

odżywcze nawozy płynneProdukty, które są stosowane do gruntów przede wszystkim w celu poprawy właściwości gleby określane jako nawozy. Jednym z najważniejszych sposobów, w jaki rolnik może oszczędzać koszty związane ze stosowaniem nawozów jest ich efektywne wykorzystanie. Na ogół zaleca się większe ilości nawozów stosować tylko wtedy, gdy dodatkowa wartość uzyskanego plonu przekracza koszt zastosowanych składników odżywczych. Efektywne wykorzystanie można zdefiniować jako maksymalizację wydajności przy minimalnej ilości nawozu. Substancje takie jak odżywcze nawozy płynne są ważnym źródłem składników odżywczych roślin potrzebnych do optymalnego ich wzrostu. Jednak gleba i jej materia organiczna pochodzące z pozostałości roślinnych i nawozów zapewniają również dużą część składników odżywczych niezbędnych do uprawy roślin. Badanie gleby jest sposobem oceny zdolności gleby do dostarczania tych składników odżywczych.  Ocena tego, co może dostarczyć gleba, może być powiązana z plonami i jest szeroko wykorzystywana do sporządzania zaleceń dotyczących aplikacji nawozów. Gleby, które zawierają mało fosforu lub potasu będą potrzebowały większych ilości nawozu zawierającego te składniki niż gleby o ich wysokiej zawartości.

Znaczną ilość kosztów można zaoszczędzić przeprowadzając badanie gleby. W ostatnim czasie coraz więcej rolników przechodzi na nawozy organiczne. Rynek rolny również dostrzegł ten trend, a ostatnio zastosował pełną kampanię promującą organiczne i naturalne odżywki dla roślin.