Odżywki do paznokci — czy są konieczne?

Wiele kobiet skarży się na kiepską kondycję ich włosów i paznokci. Często jest to tłumaczone brakiem czasu na odpowiednią suplementację oraz pielęgnację paznokci. Zadbane paznokcie nie powinny się łamać, a tym bardziej rozwarstwiać. Niestety praca fizyczna oraz obciążanie płytki paznokcia złej jakości lakierami z niepewnych źródeł mocno odbija się na jej kondycji. 

Czy warto używać odżywek do paznokci?

odżywka hard nailDbanie o paznokcie to nie tylko przedłużanie ich żelami oraz zdobienie kolorowymi lakierami. Aby paznokcie zawsze wyglądały pięknie i zdrowo, przede wszyskim należy zacząć od prawidłowej suplementacji. Minerały, takie jak żelazo, wapń, a także witaminy: B i A mają ogromny wpływ na kondycję nie tylko paznokci, ale również włosów i skóry. Oprócz prawidłowo zbilansowanej diety i suplementów, ważne jest także odpowiednie dbanie o samą płytkę paznokcia. Nadmierne lakierowanie i piłowanie może znacznie osłabić paznokcie. Problem łamliwych paznokci dotyka najczęściej kobiety preferujące żelowe przedłużanie. Pod grubą warstwę żelu i lakierów nie dociera powietrze, przez co płytka paznokci nie może oddychać. Oprócz dość powszechnego problemu łamliwości oraz rozwarstwiania się paznokci, niekiedy pojawia się problem np. zielonej bakterii — choroby paznokci, dość trudnej do pozbycia się. Warto więc raz na jakiś czas po zdjęciu lakieru dać paznokciom odpocząć, nakładając na nie jedynie odżywkę. Kilka dni przerwy od manicure powinno wystarczyć, by paznokcie znów stały się zdrowe i piękne. Nawet podczas nakładania tradycyjnych lakierów warto nałożyć warstwę ochronną odżywki, która ochroni płytkę paznokcia przed szkodliwym działaniem lakierów. Odżywka hard nail może być nakładana zarówno pod lakier, jak i samodzielnie — pozostawi wtedy delikatny połysk na paznokciu, dając naturalny, a przy tym niezwykle elegancki efekt. Odżywki do paznokci nie tylko wzmocnią naturalną płytkę paznokcia, ale również utrwalą lakier, zapobiegając odpryskaniu. Użyta jako top do paznokci zabezpieczy również rozmaite dekoracje, naklejane nawet na zwykły lakier. Dzięki temu stylizacja pozostanie w dobrym stanie na długi czas. Istnieją różne typy odżywek do paznokci, dlatego przed kupnem warto dokładnie przestudiować ich skład. Odżywki keratynowe bardzo szybko regenerują płytkę paznokcia i utwardzają ją, jednak nie mogą być stosowane zbyt długo — długotrwałe nakładanie keratyny na paznokcie uzależnia je od tego środka, przez co po odstawieniu odżywki, płytka paznokci może być w niezbyt dobrym stanie. Odżywki witaminowe są uniwersalne. Również regenerują i wzmacniają płytkę paznokcia, jednak w przeciwieństwie do odżywek keratynowych, mogą być używane bez przerwy. Najpopularniejszymi odżywkami są utwardzacze, które przygotowują paznokcie na kolejne zabiegi, dzięki czemu stylizacje nie są tak inwazyjne nawet dla bardzo delikatnych płytek paznokcia. Odżywki hard nail łączą w sobie wszystkie najlepsze cechy wyżej wymienionych typów odżywek. W swoim składzie zawierają nieszkodliwą ilość keratyny, a także witaminy E i D, przyśpieszające porost paznokci i wzmacniające ich płytkę. Oprócz tego zawiera wyciąg z pestek moreli, pantenol oraz filtr UV — składniki nawilżające, a jednocześnie zapobiegające utracie wody. Przezroczysta barwa odżywki sprawia, że jest ona całkowicie uniwersalna i może być używana codziennie, nawet pod inne lakiery.

Prawidłowa, zbilansowana dieta bogata w witaminy jest dla kondycji paznokci tak samo ważna, jak odpowiednia pielęgnacja. Odżywki do paznokci utwardzają płytkę, minimalizując podatność na łamanie i rozwarstwianie się. Systematyczne używanie odżywek — nakładanie ich jako samodzielny lakier, a także używanie jako bazy pod inne lakiery koloryzujące sprawi, że paznokcie pozostaną w doskonałej kondycji nawet podczas częstych zabiegów manicure.