Oznaczniki kablowe są bardzo przydatne

Zarówno podczas budowy maszyn przemysłowych jaki przy konstrukcji instalacji elektrycznych trzeba odpowiednio oznaczać kable, gdyż dzięki temu można wiedzieć, które przewody odpowiadają za dane połączenie. Jest to szczególnie wymagane w maszynach, które posiadają wiele połączeń między elementami elektronicznymi.

Oznaczniki kablowe można kupić w sklepie elektrycznym

solidny oznacznik kablowyStosując odpowiednie oznaczniki okablowania można później w łatwy sposób przeprowadzić naprawy takiego sprzętu, który ulegnie awarii, szczególnie, jeżeli w szafie kontrolnej znajduje się kilkaset różnych połączeń. Zakładając oznaczniki zgodnie z dokumentacją sprawiamy, że osoba, która będzie naprawiała dane urządzenie po prostu spojrzy do dokumentów i będzie wiedziała z czym ma do czynienia. Oznaczniki zazwyczaj mają formę plastikowych koszulek, które są odporne na upływ czasu i gwarantują doskonalą widoczność. Muszą one być też bardzo odporne na ścieranie, gdyż w przeciwnym wypadku z biegiem lat i przy kolejnych naprawach mogą wymagać wymiany na nowe. Nie powinniśmy mieć żadnego problemu z dostępnością oznaczników. Stosowany obecnie solidny oznacznik kablowy zazwyczaj ma kolor żółty, co pozwala na zauważenie go w gąszczu przewodów. Niektóre maszyny mają bardzo zaawansowany system przewodów, który jest rozbudowany i wymaga odpowiedniego oznaczenia, w przeciwnym razie byłby bardo trudny do zrozumienia.

Wszystkie urządzenia się zużywają, nie ma w tym nic dziwnego, i dotyczy to w równym stopniu części mechanicznych jak i elektronicznych, dlatego potrzeba będzie je naprawiać. Nakładając na przewody odpowiednie oznaczniki będziemy mogli później zorientować się, do czego służy dany kabel oraz jakie jest jego zastosowanie. Łatwiej tez odnajdziemy go na niezbędnych schematach.