Podłoga sportowa powinna być odpowiednio dopasowana

W dzisiejszych czasach ludzie dużo bardziej zwracają uwagę na to, by ćwiczyć w bezpiecznych warunkach. Kiedy wybieramy siłownię lub sekcję sportową, możemy dobrze sprawdzić, czy na pewno sprzęt jest odpowiedni, a podłoga jest na tyle dobra, by można było uprawiać na niej konkrtny sport. Kiedy pierwszy raz szedłem na sekcję aikido, dokładnie sprawdziłem takie rzeczy. Na szczęście moja sala jest świetnie wyposażona.

Podłogi sportowe muszą być dobrej jakości

dobra podłoga sportowaUwielbiam sporty walki. Najbardziej lubię starcia w parterze. Techniki wykonywane na macie są dla mnie szczególnie iteresujące, ponieważ jestem gibki i radzę sobie dobrze z wychodzeniem z problematycznych sytuacji. Jednak żeby wykonywać takie ćwiczenia, potrzebna jest dobra podłoga sportowa. Na takiej podłodze nie zrobimy sobie krzywdy, gdy będziemy rzucani przez przeciwnika o podłoże. To istotne. Nie wystarczą doskonałe umiejętności padania. Kiedy trenujemy, powinniśmy dbać o takie rzeczy. Zawsze, gdy ktoś rzuca nami o ziemię na treningu, powinniśmy odpowiednio uderzyć ręką o matę, by zamortyzować siłę uderzenia, a głowę powinniśmy unieść do góry. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko uszkodzenia ciała. Bardzo dużą rolę odegra jednak dobra podłoga sportowa. Powinna ona być dość miękka, by nic nam się nie stało przy upadku, ale też wystarczająco twarda, aby każdy zawodnik, mógł po niej swobodnie stąpać, nie tracąc równowagi. Właśnie dlatego w sportach walki często stosuje się podłoże takie jak tatami, tradycyjna mata do uprawiania judo. Warto to sprawdzić, gdy wybieramy się na trening po raz pierwszy.

Ostatnio z kolegami z sekcji pojechaliśmy do Berlina na drużynowe zawody. Szło nam bardzo dobrze, ale Marek w ostatniej walce krzywo stanął i został powalony na ziemię. Wyglądało to niebezpiecznie, ale dzięki odpowiedniemu sportowemu podłożu nic mu się nie stało. Dobrze, że wszystkie dobre sale są wyposażone w taki sprzęt.