Pomiar drgań w fabryce

 

Utrzymywanie w dobrej kondycji parku maszynowego w zakładzie produkcyjnym to gwarancja efektywnej produkcji. Każdy właściciel zakładu wykorzystującego pracę skomplikowanych maszyn ma na uwadze ich bezproblemową i bezawaryjną pracę. Przekłada się to na brak niepotrzebnych przestojów w produkcji. Tym samym pozwala zaoszczędzić pieniądze na postojach.

Przyrządy do pomiaru drgań

monitoring drgańJednym ze sposobów sprawdzenia, czy w urządzeniu na hali nie ma już symptomów przyszłej awarii jest pomiar drgań. Każda maszyna podczas swojej pracy wytwarza pewien rodzaj drgań. Żeby sprawdzić, w jakim stanie się znajduje wykonuje się monitoring drgań. Drgania mogą przekroczyć określone normy z różnych powodów. Niewłaściwe posadowienie maszyny, rezonanse oraz niewyważenie, niewspółosiowość, poluzowanie części, pogorszenie stanu łożysk tocznych i uszkodzenie przekładni powodują zniszczenia. Wzrost amplitudy drań wpływa niekorzystnie na stan całego urządzenia. Regularne monitorowanie poziomu drgań pozwala odpowiednio wcześniej wykryć uszkodzenia maszyn. Dzięki temu możliwe jest rozplanowanie konserwacji lub ewentualnych napraw urządzeń produkcyjnych. Przyrządy i systemy do analizy drgań mogą pomóc wykryć wiele poważnych problemów już w ich początkowej fazie. Pozwala to pracownikom utrzymania ruchu i operatorów maszyn podjąć we właściwym czasie odpowiednie kroki zaradcze. Wszyscy wiemy, że o wiele lepiej zapobiegać niż walczyć ze szkodami.

W celu pomiaru drgań wykorzystuje się wiele specjalistycznych urządzeń. Na rynku istnieje wiele firm oferujących oprzyrządowanie do tego celu, jak również oferujące całe systemy analizy wibracji. Nowoczesne czujniki wykorzystują bardzo zaawansowane techniki. Ich dokładność i czułość jest zazwyczaj bardzo dobrej jakości, co sprawia uwierzytelnia badania.