Prawo przy zakupach przez internet

Z roku na rok przybywa klientów, którzy wolą robić zakupy przez internet, niż biegać po sklepach stacjonarnych. To znacznie wygodniejsze, ale też tańsze rozwiązanie, choć może być bardziej ryzykowne. Na szczęście polskie prawo chroni konsumentów.

Ja bezpiecznie robić zakupy przez internet?

zakupy przez internet prawoPonieważ towary oferowane w sklepach internetowych mają często znacznie niższe ceny niż w sklepach stacjonarnych, to zakupy w sieci są bardziej opłacalne. Jednak mają też pewien mankament, ponieważ zamawianego produktu nie możemy zobaczyć, czy dotknąć. Musimy jedynie zawierzyć sprzedawcy i temu co umieścił na zdjęciu. Idąc do normalnego sklepu, klient może w określonym terminie zwrócić towar i tak samo może to zrobić w sklepie internetowym. Polskie prawo daje możliwość konsumentom zwrotu zakupionego produktu w terminie do czternastu dni od momentu zakupu. Oczywiście produkt nie może nosić oznak użytkowania i musi mieć oryginalne opakowanie w jakim został dostarczony do klienta. Zakupy przez internet prawo coraz lepiej chroni, dzięki czemu są one bardziej bezpieczne i transparentne. Odesłanie zakupionego towaru, może nastąpić bez podania przyczyny, trzeba tylko przedsiębiorcy zgłosić taką chęć i najczęściej się to robi na specjalnym formularzu. Następnie najczęściej na własny koszt trzeba odesłać towar, za który zostaną nam zwrócone pieniądze. Cała transakcja odbywa się przez internet, nawet kontakt mailowy pomiędzy stronami. Przed wyborem sprzedawcy, dobrze jest sprawdzić o nim opinie, żeby potem nie żałować.

Jeżeli zostaniemy oszukani, to oczywiście mamy bardzo duże szanse na wygranie takiej sytuacji, jednak może to długo trwać zanim odzyskamy utracone pieniądze. Ostrożność przy zakupach w internecie powinna być na pierwszym miejscu, bo może nas ochronić przed szkodą.