Rodzaje soczewek kontaktowych

Wiele osób z wadą wzroku zamiast okularów sięga po soczewki kontaktowe. Jest to bardzo wygodna forma korygowania wady wzroku, zwłaszcza podczas aktywnego trybu życia. Osoby uprawiające sport na pewno zgodzą się ze stwierdzeniem, że jest to znacznie wygodniejsze od noszenia okularów podczas treningu. Jednak stając przed wyborem soczewek kontaktowych należy zwrócić uwagę na wiele czynników.

Wielość rodzajów soczewek – szkła toryczne i sferyczne

soczewki toryczneSoczewki kontaktowe różnią się ze względu na długość ich użytkowania, materiał z jakiego zostały stworzone, czy też przeznaczenia. Stąd podczas wyboru soczewek musimy zdecydować czy lepsze będą dla nas soczewki dwutygodniowe, dzienne, wykonane z miękkiego hydrożelowego materiału czy może jednodniowe twardsze soczewki kontaktowe. W tym wyborze koniecznie musimy poprosić o pomoc specjalistę, który zbada naszą wadę wzroku oraz dobierze odpowiedni zestaw soczewek kontaktowych. Dobór soczewek pod względem ich mocy, a także rodzaju jest niezwykle ważny. Astygmatycy będą musieli bowiem zainwestować w soczewki sferyczne, natomiast dalekowzroczność i krótkowzroczność jest korygowana za pomocą soczewek torycznych. Takie soczewki toryczne można zamówić wygodnie przez internet jednak należy pamiętać o tym, aby przed pierwszym zakupem skonsultować tę decyzję z okulistą, który przepisze nam odpowiednią moc soczewek. Wizyty te powinny być powtarzane regularnie. Jest to niezwykle ważne w korygowaniu wady wzroku.

Ilość rodzajów soczewek korygujących wadę wzroku jest niezwykle duża. Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem użytkowania soczewek nieodzowna jest wizyta u optyka i okulisty. Wizyty takie powinny być powtarzane regularnie, tak aby specjalista mógł sprawdzić czy soczewki zostały odpowiednio dobrane a ich użytkowanie może być bezpiecznie kontynuowane.