Rozliczanie czasu pracy kierowców w firmie transportowej

Po wprowadzeniu przez Niemcy ustawy odnośnie minimalnej płacy dla kierowców, którzy przejeżdżają przez ten kraj, rozliczanie księgowe stały się dość trudnym zadaniem. Trzeba nie tylko znać zasady niemieckiej ustawy, ale także wyłuskać czasy przejazdów na podstawie zapisów z kart.

Usługi księgowe dla firmy transportowej

księgowość firmy transportowejFirmy zajmujące się transportem towarów za granicę, to z reguły bardzo duże przedsiębiorstwa, które posiadają na swoim podwórku co najmniej kilkadziesiąt samochodów i tyle samo kierowców. Po wprowadzeniu obowiązkowej stawki za godzinę pracy kierowców, którzy przejeżdżają przez terytorium niemieckie, samo rozliczanie ich godzin stało się nad wyraz trudne. Cała księgowość firmy transportowej misi być oparta na tych przepisach, a ich rozliczenia powinny uwzględniać czas pracy kierowców w granicach państwa niemieckiego i poza nim. Wielu księgowych, przyzwyczajonych do innego sposobu rozliczania, którzy pracują w firmach transportowych nie radzą sobie z tym zadaniem. Pomagają, na pewno, licznie organizowane szkolenia z zakresu takiego rozliczania, albo wynajęcie firmy rachunkowej, która specjalizuje się w tej ustawie. Każdy sposób jest dobry, gdyż wymagane jest zrobienie tego prawidłowo, w przeciwnym razie przedsiębiorcom grożą duże sankcje karne z tytułu niedopełnienia tego obowiązku. Ustawa niemiecka budzi spore kontrowersje, jednak pomimo wniesienia na nią skarg, na razie nie została odwołana.

Firmy transportowe, aż do czasu rozstrzygnięcia skargi na tą ustawę muszą rozliczać się według niej i nie mogą, na razie, tego uniknąć. Duże grzywny spotkały już wiele osób, które nie chciały bądź nie potrafiły prowadzić odpowiednio księgowości, co było przestrogą dla wszystkich pozostałych osób, aby uważały z tym tematem.