Rzep jako uniwersalne zamknięcie?

Jeżeli zależy nam na szybkim i łatwym rodzaju zapięcia, które można łatwo dostosowywać do swoich potrzeb, warto przemyśleć zakup rzepów. Nie ma znaczenia, czy rozpatrujemy tę kwestię w odniesieniu do przemysłu odzieżowego, czy biurowego – w każdym z nich rzepy są uznawane za bardzo funkcjonalne i z tego właśnie wynika ich popularność.

Typy rzepów i ich zastosowanie

samoprzylepne rzepy na klejRzepy można podzielić na dwa główne rodzaje: pasmanteryjne, przeznaczone do wszywania w ubrania oraz samoprzylepne, na szeroką skalę używane przy produkcji artykułów biurowych. Rzepy pasmanteryjne doskonale sprawdzają się w przypadku większych sztuk odzieży, takich jak kurtki (można dzięki nim regulować na przykład szerokość dolnej części rękawów) oraz obuwia, zwłaszcza sportowego, które powinno jak najlepiej leżeć na stopie. Z kolei samoprzylepne rzepy na klej wykorzystywane są między innymi do produkcji różnego rodzaju teczek biurowych, ze względu na przeznaczenie tych artykułów i wynikające z niego częste otwieranie oraz zamykanie. Rzepy te sprawdzają się w roli zamknięcia teczki znacznie lepiej od stosowanych często gumek czy wstążek – są wytrzymałe, łatwe w użytkowaniu (nie plączą się, nie pękają) i pewne; nie musimy bowiem obawiać się o samoistne otwarcie się folderu, pod warunkiem że nie jest on przepełniony do granic możliwości. Poza wykorzystaniem w biurze, samoprzylepna taśma rzepowa znalazła swoje zastosowanie również w przemyśle i często używana jest do montażu rozłącznego, na przykład osłon.

Niezależnie od tego, czym się zajmujemy, warto mieć w zasięgu ręki rzep. Zarówno ten pasmanteryjny, jak i samoprzylepny, mogą okazać się bardzo przydatne w domu, choćby podczas prac porządkowych czy remontowych. Ich zastosowanie jest na tyle szerokie, że z całą pewnością nie raz okażą się nieocenionym ratunkiem.