Sposoby usunięcia izolacji z kabla

Wykonywanie instalacji elektrycznych jest zadaniem, które wymaga odpowiednich umiejętności, wiedzy a także wprawy. Elektrycy, którzy zajmują się tym zagadnieniem w swojej codziennej pracy muszą posiadać również profesjonalne narzędzia, które znacznie przyspieszają wykonywanie prac. Co więcej bez niektórych narzędzi nie da się wykonać pewnych czynności.

Izolacja kabla musi być usunięta przed zarobieniem

Ściągacz izolacjiZe względu na panujący obecnie popyt na rynku budowlanym, a co za tym idzie również rynkach usług związanych z budownictwem bardzo ważnym zagadnieniem jest czas. Dzięki wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi elektrycy są w stanie zrealizować te same czynności szybciej. To z kolei wpływa na ilość zleceń, które są w stanie przyjąć w danym okresie czasu. Bardzo ważną czynnością podczas pracy jest zarabianie przewodów oraz ich podłączenie do poszczególnych odbiorników czy gniazd. W tym celu wykorzystywane są narzędzia umożliwiające ściąganie izolacji oraz cięcie kabli. Ściągacz izolacji posiada przeważnie również powierzchnie tnące, które właśnie umożliwiają docinanie kabli. Sam ściągacz posiada regulowaną długość, na której ma zostać usunięta izolacja. Jest to przydatne pod kątem wykonywania różnych instalacji. Na niektórych kablach muszą bowiem być zamocowane końcówki, które pozwolą wpiąć kabel do urządzenia docelowego. W tym celu wykorzystywane są chociażby tulejki kablowe, które muszą być w odpowiedni sposób zarobione.

Właśnie dlatego oprócz ściągacza często wykorzystywane są zaciskarki złącz na przewodach. Przez elektryków stosowane są również inne narzędzia usprawniające pracę. Zaliczyć można do tego ekwipunku wszelkiego rodzaju mierniki, taśmy izolacyjne, kostki elektryczne, wkrętaki oraz tym podobne. Jak widać wykonywanie instalacji elektrycznych wiąże się nie tylko z wiedzą, ale koniecznością stosowania odpowiednich narzędzi.