Stopy węglowe – rodzaje stali

Powszechne zastosowanie stali spowodowało na przestrzeni lat powstanie wielu jej modyfikacji. W zależności od zastosowania, narażenia na czynniki niszczące, powstały rodzaje stali z domieszkami różnych metali, w różnym stężeniu procentowym. Są to tak zwane stale stopowe czy specjalne. Ich specyfika łączy się również ze sposobem obróbki, tak podczas samej produkcji jak i po.

Stal specjalistyczna i jej zastosowanie

stal 26H2MFNajpopularniejszym w chwili obecnej stopem pozostaje stal nierdzewna (czyli z domieszką chromu). Przede wszystkim ze względu na swoją odporność na korozję oraz powszechne zastosowanie. Są jednak takie gałęzie przemysłu, które potrzebują stali bardziej specjalistycznych, czyli z odpowiednio dobraną domieszką i w odpowiednich proporcjach. Zawartość danego metalu ma przede wszystkim zmienić charakter stali pod względem użyteczności. Cechy jakie najczęściej modyfikowane są w ten sposób to hartowność, wytrzymałość czy zmiany strukturalne. W wielu branżach ważne jest również uzyskanie specyficznych właściwości chemicznych lub fizycznych, bądź uproszczenie technologii czy obróbki cieplnej. Jednym z takich stopów jest stal kotłowa (chromowo-molibdenowo-wanadowa) często zastępowana przez stal 26H2MF. Wykorzystywana jest ona do produkcji części narażonych na działanie temperatury do 540 stopni Celsjusza, takich jak części kotłów, elementy ich złączania, turbin parowych lub ich łopatek, zbiorników, rur, wałów wirnikowych itp.

Wybór stopu odpowiednio do przeznaczenia to istotna sprawa szczególnie dla właścicieli dużych hal przemysłowych. Ważne jest aby stop był czysty, czyli bez domieszki pierwiastków innych niż przeznaczone do nich metale. Dlatego podczas poszukiwań poszczególnych części warto zwrócić uwagę na jakość samego materiału, z jakiego są wykonane oraz wykonanie (szczególnie w przypadku spawań).

Zobacz więcej na: steeltrans.com.pl