Urologia jako ważna dziedzina medycyny

Najczęstsze objawy chorób urologicznych to trudności w oddawaniu moczu lub ból w podbrzuszu lub odcinku lędźwiowym. Krew w moczu może być również oznaką poważnej choroby. Jeżeli te objawy pojawią się u kobiet lub mężczyzn, powinni udać się do urologa, który je zbada i ustali przyczynę.

Jakimi chorobami zajmuje się urologia?

urologia siedlceUrologia jest ważną gałęzią medycyny. Zajmuje się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób nerek, dróg moczowych oraz męskiego układu rozrodczego. W wielu kwestiach bardzo ważna jest urologia Siedlce ma klinikę, w której na przykład wykrywa się nowotwory. Jednym z nich jest rak prostaty, najczęstszy nowotwór męski. Ponadto jest to też rak nerki, który niestety ma największą zapadalność na świecie. Urologia zajmuje się również pacjentami z rakiem pęcherza moczowego i rakiem jąder. Niepokojące może okazać się łagodne powiększenie prostaty. Ten problem dotyka już ponad pięćdziesiąt procent mężczyzn w wieku około pięćdziesiątki, bo wraz z wiekiem odsetek ten wzrasta, czterdzieści do pięćdziesięciu procent mężczyzn ma problemy związane z tą chorobą. Powiększona prostata czasami dosłownie blokuje cewkę moczową i komplikuje oddawanie moczu. Bardzo bolesne okazują się być kamienie w drogach moczowych. Jest to zawodowo znana kamica moczowa, która dotyka ponad cztery procent populacji. Wyciek moczu lub nietrzymanie moczu to też dość częsty problem. Nawet szesnaście procent populacji europejskiej zetknie się z nią w ciągu swojego życia. Możliwości leczenia nietrzymania moczu zależą od stopnia problemu.

Obecnie większość operacji urologicznych wykonuje się endoskopowo – w szczególności operacje górnych dróg moczowych z powodu kamieni, operacje pęcherza moczowego lub prostaty. Operacja otwarta nie jest już konieczna do usunięcia kamienia nerkowego, wykonuje się endoskopowe usunięcie lub wykorzystanie fali uderzeniowej.