Ważne miejsce w ogrodzie

Domek ogrodowy jest ważnym elementem ogrodu. Może nadawać mu uroku, albo poprawiać funkcjonalność, jak również zapewnić jedno i drugie. Jego wygląd i wykorzystanie uzależnione są przede wszystkim od oczekiwań właściciela. Głównym materiałem jaki wybieramy decydując się na jego budowę jest drewno. Można jednak spotkać również domki z cegły lub blachy.

Kreatywne domki ogrodowe

dwuspadowe domki ogrodoweObiekty typu „domek” stawiane są nie tylko w ogrodach przy domu, ale także na ogródkach działkowych czy działkach letniskowych. W krajobrazie tym jednak królują te o dwuspadowych dachach. Dwuspadowe domki ogrodowe wybierane są przede wszystkim ze względu na swój swojski, a tym samym urokliwy charakter. Mimo to równie ważna jest praktyczna strona konstrukcji, głównie ze względu na warunki pogodowe. Nie zbiera się na nich deszcz, ani śnieg, co zapobiega uszkodzeniu dachu, a w słoneczne dni nie nagrzewa się cała jego powierzchnia. Wykorzystanie samego budynku jest różnorodne. Dla dorosłych może być składzikiem na narzędzia dla majsterkowicza, miejscem przygotowywania sadzonek dla miłośnika roślin, małą drewutnią lub miejscem służącym celom rekreacyjnym – spędzaniu czasu na świeżym powietrzu z rodziną, przyjaciółmi lub w samotności w przyjemnym otoczeniu (np. przy książce). Równie ciekawe są dla dzieci. Odpowiednia konstrukcja i aranżacja daje wyjątkowe pole do zabawy, pozwala rozwijać wyobraźnię na wiele sposobów czy uczy odpowiedzialności, na przykład przy utrzymaniu porządku.

W zależności od powierzchni, na której stawiany jest domek i jej zagospodarowania zielenią, dobór ilości ścian, kształtu okien czy drzwi daje tak możliwość rozwoju swojej kreatywności, jak też satysfakcji z uzyskanego efektu. Warto zatem zadbać o atrakcyjne i funkcjonalne miejsce w swoim ogrodzie – domek ogrodowy.