Wypadki samochodowe w Niemczech

Generalnie nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy może przytrafić się stłuczka czy też poważniejszy wypadek. Niekoniecznie musi to być przecież nasza wina bowiem często my jeździmy poprawnie ale zawinił inny uczestnik ruchu. W Polsce każdy doskonale wie jak należy się w takiej sytuacji zachować, kiedy zadzwonić po policję oraz jakie dokumenty przygotować. Nieco inaczej procedura powypadkowa wygląda w innych krajach.

Wypadek w Niemczech – co robić?

wypadek na autostradzie w niemczechNiemcy słyną z tego, że ich drogi w są w niemal idealnym stanie. W tym kraju infrastruktura jest o wiele lepsza niż w Polsce i dlatego jest mała szansa, że dojdzie tam do wypadku z powodu złego stanu dróg. Najczęściej gdy już jakiś wypadek w Niemczech nam się przytrafi to powodem jest czynnik ludzki. Jeśli przydarzy nam się wypadek na autostradzie w Niemczech to pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu. Musimy więc udzielić pierwszej pomocy jeśli zajdzie taka potrzeba oraz musimy oznaczyć miejsce wypadku by było widoczne przez kierowców korzystających z autostrady. Jeśli nasz samochód jest uszkodzony to konieczne jest wezwanie pomocy drogowej. W Niemczech zakazane jest holowanie pojazdu na autostradzie. Gdy doszło do poważniejszego wypadku to niestety ale będziemy zmuszeni wezwać odpowiednie służby, w tym oczywiście policję. Po przyjeździe funkcjonariuszy zostanie spisany protokół wypadkowy, który ma na celu ustalenie winowajcy.

Pamiętajmy o tym żeby nie podpisywać czegoś czego nie rozumiemy. Osoby słabo mówiące po niemiecku powinny w takiej sytuacji poprosić o pomoc tłumacza. Chodzi bowiem o to, że niemiecki policjant po ustaleniu szczegółów wypadku może dać nam do podpisu dokument potwierdzający naszą winę. Z kolei my nie musimy się przecież z nim zgadzać.