W małych przydomowych gospodarstwach utrzymuje się zazwyczaj kilka sztuk zwierząt. Mogą to być krowy, świnie, które spokojnie da się wykarmić ręcznie. Niektórzy rolnicy zatrudniają osoby do codziennego karmienia zwierząt. To z pewnością nie sprawdzi się w przypadku gospodarstw wielkotowarowych, czyli takich, w których liczba zwierząt osiąga kilkaset lub nawet kilka tysięcy sztuk.
Transportowanie różnych rodzajów karm paszociągiem
Na takich fermach konieczne jest zastosowanie specjalnych mechanizmów karmiących. Chodzi tutaj o linie technologiczne, które o stałych porach dnia zadają zwierzętom paszę. Mogą one też być uruchamiane wtedy, kiedy zwierzę zbliży się do koryta. Czujniki uruchomią wtedy linię i dostarczą zwierzęciu odpowiednią porcję karmy. Taka linia technologiczna to inaczej paszociąg – jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się ona transportowaniem paszy z miejsca jej magazynowania do miejsca karmienia zwierząt. W przypadku świń są to najczęściej koryta. Bez wątpienia korzystanie z tego typu systemów jest bardzo wygodne. Cały system zasilany jest za pomocą prądu elektrycznego. Wiadomo, że istnieją różne rodzaje paszociągów. I tak np. skorzystać można z paszociągów spiralnych. W rurach wykonanych z PCV znajduje się specjalna spirala, która odpowiada za przesuwanie paszy. W paszociągu spiralnym można transportować różne rodzaje pasz dla zwierząt. Mogą to być jak najbardziej pasze suche, granulowane, kruszone, mieszane.
Niektórzy hodowcy decydują się na karmienie swoich zwierząt śrutem i ten materiał również może być transportowany przez paszociągi. Wybierając linię, trzeba zwrócić uwagę na to, jaką ma średnicę i wydajność. Chodzi o to, ile paszy jest w stanie przetransportować w ciągu jednej minuty. Do karmienia liczniejszych grup zwierząt wybiera się paszociągi o większej wydajności.